Przesilenie Zimowe – Wishing Tree

W kulturach krajów północnych Przesilenie Zimowe jest uznawane jako okres bardzo potężny energetycznie i spirytualnie. To czas respektu, uznania i świętowania Bożego Narodzenia, Saturnalii, Jul… To okres narodzin boga Ozyrysa, Dionizosa, Horusa i wielu, wielu innych… Nie ma w tym nic dziwnego, że Chrześcijanie obchodzą swoje Święta właśnie w tym okresie. Korzenie tych uroczystości sięgają głęboko i mają swój początek w bardzo zamierzchłych i antycznych czasach, w pierwszych rytuałach szamańskich z ery neolitu – ok. 8 000 lat przed naszą erą!

Wszystkie przeróżne i niezliczone warianty i aspekty świętowania Przesilenia Zimowego mają swój początek w Szamanizmie. W ceremoniach świętowanych przez Lapończyków, ludy Syberii, Buriatów i inne plemiona z okolic Ałtaju istnieje jeden wspólny motyw obecny w obrzędach świętowanych w dniach Przesilenia Zimowego: ludzie zwracają się do ich Szamana i przekazują swoje prośby, aby przedstawił je on w ich imieniu Duchom. Udając się do swojego Szamana/Szamanki przynoszą zawsze jakiś dar, odpowiedni dla kultury, w której żyją: pożywienie, szczapki drewna, monety, kawałki miedzi, itp.

 

Podróż poza ciemność

Przyczyny, dla których zwracano się o wstawiennictwo do Szamana są przeróżne. Zastanówmy się przez chwilę nad jednym z nich: podczas Przesilenia Zimowego dni są prawie „połknięte” przez głęboką ciemność. To jest jednak również i okres, w którym dni zaczynają być coraz dłuższe. Światło zaczyna powracać na naszą ziemię. Ten naturalny taniec Ziemi i Słońca ma również bardzo potężny wpływ na naszą psychikę: wszystkie rzeczy, które pozostawały ukryte w ciemnościach zaczynają być ponownie widocznie w świetle dziennym. Dokładnie to samo dzieje się z kwestiami, które staramy się ukryć głęboko w naszych Wewnętrznych Ciemnościach – wychodzą one ponownie na wierzch. Rodzą się ponownie w naszej duszy, jak ziarna, które wychodzą spod ziemi z pierwszymi promieniami słońca.

Ludzie zwracają się do Szamana, aby podróżował on ich w imieniu, przechodząc przez Krainę Ciemności, czyli podczas najdłuższej nocy symbolizującej mroczne zakątki ich dusz. Szaman podróżuje zanosząc ze sobą ciężary dusz wszystkich obecnych do Źródła

Odproawiam Ceremonię Drzewka Życzeń już od wielu lat  (jak widzicie, miałam jeszcze nawet inny piec w domu) i bardzo często przynosi ona ogromne skutki. 

Po zapisaniu sę na poniższy mailing list i uiszczeniu opłaty otrzymasz video z opisem ceremonii plus wskazówki, co powinienieś mi przysłać.

Cena: 30,00 Euro Dla moich studentów (przeszłych i obecnych) – cena 25,00 Euro.